Какво е Ехинацея?
Съдържание
Едни от най-силните и полезни съставки в лекарствените продукти и хранителните добавки обикновено произхождат директно от природата. Тя е най-богатата аптека и в нея се съдържат всички необходими за правилното развитие на организма микро- и макроелементи, от които човечеството се възползва още от древни времена. Едно от растенията, което е едновременно много красиво, но и още по-полезно, е ехинацеята. Това розово цвете, което със сигурност сте виждали в много градини, всъщност е много повече от приятен пурпурен акцент сред останалите посеви – то е много лечебна билка!
Останете с нас до края на статията, за да разберете повече за това какво представлява целебното цвете, за какво се използва и има ли странични ефекти от употребата му.
Какво представлява растението ехинацея
Ехинацеята представлява многогодишно растение от рода на маргаритките, произхождащо от Северна Америка. Съществуват 9 вида, но само 3 от тях се смятат за полезни за здравето. Още древните индианци и шамани са се запознали с лечебните му свойства, благодарение на които то бързо придобива популярност. Те са го използвали основно за лечение на рани, зъбобол, инфекции, изгаряния и ухапвания, а в последствие хората използват ехинацеята като средство против малария, сифилис, скарлатина и други. Днес растението е най-популярно с противогрипните си свойства.
На външен вид ехинацеята прилича на маргаритка, но листата ѝ са в розов или пурпурен цвят. На височина тя достига до 1-2 метра. Стъблата, цветовете и корените на билката са годни за консумация. Цъфти от юли до септември, като едва след навършване на 2-годишна възраст ехинацеята е годна за употреба с лечебна цел.
Състав
В химичния състав на растението се съдържат множество полезни за организма вещества и елементи, сред които феноли, инулин, антиоксиданти, флавоноиди, фенолни съединения и други. Благодарение на тях, билката притежава толкова силни антибактериални и противогрипни свойства и е толкова употребявана във фармацевтичната индустрия. В цветовете и корените се съдържат етерични масла, които превръщат цветето в предпочитана съставка за голям брой козметични продукти за кожа. В състава на ехинацеята присъстват и желязо, йод, калий, калций, магнезий, йод и селен, както и витамини А, С и Е. Но някои от основните съставки на цветето, като ехинацеин, ехинолон и ехинцен, почти не са изследвани.
Ползи за здравето от приема на ехинацея
Ехинацеята е растение с изключително комплексна употреба и широкоспектърно действие върху здравето. Смята се, че консумацията на билката може да намали вероятността за разболяване от грип наполовина! Едни от най-популярните ползи за организма от приема на билката са следните:
- Мощен имуностимулатор – Когато имате добър имунитет, вероятността да ви хване дребна настинка е много по-малка. Ехинацеята е първото лекарство, към което може да посегнете при поява на симптоми на настинка, понеже действа противовирусно и помага на организма да се справи с хрема и кашлица. Но няма нужда да чакате, докато симптомите се налице. Можете да приемате билката и като превенция срещу тях.
- Силно регенериращо действие – Неслучайно шаманите са използвали билката за лечение на рани, тъй като тя помага на тъканта да се възстанови по-бързо, а същевременно действа и антиоксидантно. Освен това билката е много полезна за епидермиса, тъй като може да помогне за премахването на старчески петна, за зарастването на рани и подмладяването на вида на кожата. Тинктурата от ехинацея е ефикасно средство и срещу акне.
- Пречиства кръвта и лимфата – Благодарение на тези антиоксидантни свойства, ехинацеята успешно може да се справи дори с неутрализирането на отрова от змия! Тя стимулира секрецията на хормони, които противодействат на развитието на възпалителни процеси. Билката помага за пречистването на черния дроб, бъбреците и “лошия” холестерол, както и при увеличени лимфни възли или упорити херпеси;
- Предпазва организма от артрит и ревматизъм – Освобождавайки свободните радикали от организма, красивото цвете предпазва ставите, справяйки се с възпаленията. Намазването на засегнатите участъци с мехлем от ехинацея също може да има успокояващ и регенериращ ефект.
- Други влошени здравословни състояния, при които консумацията на ехинацея помага: главоболие, сенна хрема и синузит; болки в ставите, мускулите и зъбите; цистит и възпаление на пикочните пътища; заболявания на дихателната система; кожни възпаления, псориазис и пр.
Вече знаете, че в състава на ехинацеята присъстват много антимикробни, антивирусни, противовъзпалителни, имуностимулиращи и успокояващи вещества. Наличието на всички тях превръща растението от красиво цвете в толкова широко разпространена във фармацевтичната индустрия и народната медицина лечебна съставка. А гореспоменатите елементи: желязо, йод, селен, магнезий, калий и калций подпомагат работата на щитовидната жлеза, нервната система и надбъбречните жлези, заздравяват костите, нормализират кръвното налягане, както и разграждането и усвояването на хранителните вещества.
За какво се използва растението ехинацея
Както вече знаете, начините за употреба на ехинацеята са много комплексни. Погледнато от естетическа гледна точка, цветето се използва главно като красив, цветен елемент в повечето градини, паркове и жилища поради розово-пурпурния си цвят. Но далеч повече на брой са приложенията му като полезна за организма билка. Билката има успокояващо, регенериращо, подсилващо и подмладяващо организма действие, благодарение на наличието на много микроелементи и антибактериални, противовъзпалителни и антивирусни вещества в състава си. Естественият произход на всичките, укрепващи здравето елементи, ги прави още по-полезни за имунната система. Освен че подсилва организма, билката може да скъси наполовина и необходимото време за излекуването му. Затова, ако смятате, че имунната ви система не е достатъчно силна, за да се справи с дребни настинки и грипоподобни симптоми, то може би включването на ехинацея в ежедневието ви би променило този факт.
Основните форми, под които се приема ехинацеята, са следните:
Чай
Консумацията на чай от ехинацея е ефикасно средство както за подсилване на имунната система, така и срещу главоболие и други симптоми на грип. Течността повишава и работоспособността, намалява нивата на стрес и умора и действа успокояващо. Пиенето на чай от корените на билката три пъти дневно отпуска бронхите, помага за справяне с грипоподобни симптоми и подсилва имунната система. Може да го подсладите с лъжица мед, тъй като не е особено сладък. Две чаши чай дневно помагат и при лечението на ечемик, като освен директна консумация, може да си правите и компреси с памук или тампони, напоени в течността. Ехинацеята е основна съставка на чайовете против ревматит, инфекции на пикочните пътища, както и кожни гъбични инфекции.
Тинктура
Тинктурата от ехинацея може да се прилага както външно върху рани и наранявания, така и вътрешно, като силно благоприятства работата на щитовидната жлеза. При наличие на заболяване, е препоръчително да приемате 20 капки от тинктурата на всеки 2 часа и в най-скоро време симптомите биха могли да отшумят. Тинктурата от ехинацея помага на организма да стане по-устойчив срещу настинки, инфекции и заболявания, както и за справянето с алергии към храна.
Мехлем
Лесно може да си направите мехлем от ехинацея и в домашни условия, като добавите сока от билката към разтопено масло. Полученият крем е полезен при изгаряния и кожни проблеми поради успокояващото си, антибактериално и регенериращо действие. Това го прави чудесно средство за намазване на рани, изгаряния и всякакви проблемни зони по кожата. Ефикасна рецепта за направата на мехлем от ехинацея в домашни условия е да смесите кокосово, лавандулово масло и сок от ехинацея или само пакетче масло със сок от растението. Полученият крем е чудесно лекарство срещу болки в ставите и кожни възпаления, тъй като има успокояващо и регенериращо действие, а мазнината успешно помага за облекчаване на болките след изгаряне.
Таблетки
Таблетките с ехинацея са ефективен и достъпен вариант за снабдяване на организма с необходимото количество антиоксиданти, които да го подсилят и да му помогнат да се справи с първите признаци на заболяване. Предимството на таблетките е, че са бързи и лесни за консумация. Обикновено това представлява една таблетка, в която количеството активни вещества е идеално изчислено. Ако се притеснявате, че не можете правилно да пресметнете колко чай да пиете, или нямате време и възможност да си приготвяте сами продукти с ехинацея, то таблетките биха били добър начин да не лишавате организма си от полезните ѝ свойства!
Други начини
Други форми, под които може да се приема билката, са: сок от изстискани цветове или отвара от 1 с.л. и половин литър вода, с която редовно може да си правите гаргара против възпалено гърло или лош дъх. Но какъвто и вид продукт на основата на ехинацея да използвате, трябва да бъдете сигурни в неговото качество, за да има желания здравословен ефект върху организма.
Билката често се комбинира и с други природни съставки, като по този начин действието ѝ се засилва дори повече. Една от най-известните за подсилване на имунната система комбинации е тази между ехинацеята и прополиса, известна като клеева тинктура. А съчетана с котешки нокът, тя може да помогне дори при тежко заболяване като ХИВ. Ехинацеята, в комбинация с два от най-известните имуностимулиращи и пречистващи природни продукта – джинджифила и чесъна, е още по-ефективна срещу всякакви простудни заболявания.
Странични ефекти и препоръчителна дневна доза за прием на ехинацея
Въпреки множеството си на брой полезни свойства, прекомерният прием на ехинацея може да бъде вреден за организма. Противопоказна е консумацията на билката при бременни и кърмачки, както и при деца под 4-годишна възраст. При заболявания, като ХИВ, СПИН, диабет, левкемия и автоимунни заболявания, ехинацеята също не бива да присъства в дневното меню. Задължително се консултирайте с лекар преди да започнете да приемате растението на своя глава, особено ако страдате от сърдечно-съдови и чернодробни заболявания, както и при проблеми с кръвта и наличието на вещества в нея.
Основните симптоми, които съпътстват прекомерния прием на ехинацея, са стомашен дискомфорт, висока температура, гадене и диария, зачервена кожа, болки в мускулите, замайване и други. Затова се съобразете с факта, че препоръчителният дневен прием на отвара от билката е гореспоменатата течност, получена от 1 с.л. ехинацея и 500 мл вода, която се разпределя на три равни части за целия ден. След 10 дена се прави почивка от 5 дена, след което приемът може да се възобнови. Ако веществата са извлечени от горната част на растението, които обикновено се използват за лечебни цели, може да приемате между 900 и 1500 mg дневно, като е добре количеството да е разделено на три равни части, а като тинктура – между 7 и 10 ml и то в продължение на по-малко от две седмици.
Добавки с ехинацея на изгодни цени от Jamieson
Ние, от Jamieson, знаем колко труден може да бъде изборът на правилни и висококачествени хранителни добавки, в чието действие да бъдете сигурни. Затова разчитаме на дългогодишния си опит в сферата и се стараем да ви предложим богат избор от хранителни добавки с доказан произход и гарантирано качество, защото със здравето не бива да се правят компромиси!
Таблетките с ехинацея, с които може да се сдобиете директно от нашия сайт, подсилват естествените защитни сили на организма и помагат на имунната система да се справи по-лесно и по-бързо с вируси и настинки още при първите симптоми. Удобните са консумация таблетки се поглъщат лесно, което ги прави подходящи за всяка възрастова група. Но не забравяйте, че консумацията на ехинацея не се препоръчва за бременни, кърмещи и деца под 4-годишна възраст!
Надяваме се, че информацията в тази статия ви е била от полза! Въпреки че съставките на ехинацеята са сравнително слабо проучени, тя е една от най-ефикасните противогрипни и имуностимулиращи съставки. Вече знаете най-необходимото за нея, както и че тя може да бъде първото природно лекарство, към което да посегнете при появата на началните симптоми на настинка. Таблетките с билката са много достъпен и лесен начин да го направите и да позволите на природата да ви помогне да се справите със заболяването.
А ако се интересувате от още разнообразни и полезни теми на здравословна тематика, може да следите и нашия блог!