Джинджифил: Ползи за здравето, вреди и консумация

Нарязан джинджифил
17 четения
5 мин

Джинджифилът е растение, чиито корени са известни с полезните си свойства. Произхожда от Източна Азия, където векове наред се използва в медицината за превенция и лечение на различни заболявания. Популярността на джинджифила е все толкова висока и до ден днешен той продължава да бъде един от най-търсените природни продукти.

В корена от джинджифил се крие истинско богатство от витамини, минерали и фибри. Съдържанието му включва витамините B1, B2, B3, B5, B6 и B9 (фолиева киселина) и витамин C. А също и минерали, като калций, магнезий, желязо, манган, фосфор, цинк, калий и натрий. От всички тези полезни съставни елементи, с най-важна функция се явяват джинджеролът и куркуминът. На тях джинджифилът дължи противовъзпалителните и антиоксидантните си свойства.

Ползи от приема на джинджифил

Коренът от джинджифил влияе изключително благоприятно при различни състояния. Използва се както като за лечение, така и за превенция на различни заболявания. Основните ползи от приема на джинджифил са следните:

Благоприятен ефект при отслабване

Знаехте ли, че можете да приемате джинджифил за отслабване и влизане във форма? Смята се, че джинджифилът и по-точно чаят от него, може да потисне апетита, което да доведе до по-ограничен и регулиран прием на храната. Също така той може да регулира и подобри термичния ефект при храносмилането на погълнатата храна. За още по-добър ефект при отслабване с джинджифил, можете да го комбинирате с черен или зелен чай.

Справя се с настинки и облекчава респираторни проблеми

Джинджифилът доказано лекува зачервено гърло и успокоява кашлица, бронхит и по-леки възпаления на дихателните пътища. Има сведения, че приемът на джинджифил може да облекчи симптомите при астма. Благодарение на естественото си отхрачващо действие, той може да увеличи капацитета на дихателните пътища, което от своя страна подобрява дишането. Използва се както за терапия, така и за превенция при сезонни вируси и настинки. Подпомага отпушването на синусите, което го прави отлично лекарство за хора, страдащи от синузит.

Подпомага храносмилането и намалява отделянето на газове

Част от ензимите, които се съдържат в корена от джинджифил, помагат за редуцирането на газовете. Това намалява вътрешния дискомфорт и предпазва стомаха от подуване. Освен това коренът се бори и с лошото храносмилане, като се смята, че той подпомага нормалното изхождане и предпазва от констипация.

Джинджифил против гадене и повръщане

Благодарение на свойството му да отпуска гладката мускулатура на стомаха и червата, джинджифилът успешно се справя с намаляването на чувството на гадене и поривите за повръщане. Именно за да се предотвратят тези симптоми, дъвченето на джинджифил се препоръчва при пациенти, които скоро са преминали през някаква хирургическа интервенция. Има сведения, че коренът може да облекчи гаденето и повръщането дори при пациенти, преминаващи през химиотерапия.

dzhindzhifil-4


Може да намали разпространението на раковите клетки

Различни проучвания показват, че приемът на корен от джинджифил може да помогне за справянето с раковите клетки при определени типове рак. Неговите антиоксидантни свойства са известни с това, че се борят със свободните радикали. Това е важно, тъй като радикалите водят до изменения на клетъчно ниво, които могат да прераснат в туморни образувания. Въпреки това изследванията не могат напълно да потвърдят резултатите, нито пък е възможно те да бъдат обобщени като общовалидни на този етап. За сметка на това, приемът на джинджифил профилактично може да има благоприятен ефект.

Подобрява сърдечно-съдовото здраве

Това лечебно свойство на растението е обвързано с подобряването на функцията на сърдечно-съдовата система. Приемът на корен от джинджифил намалява нивата на “лошия” холестерол в кръвта, поддържа нормалните нива на кръвната захар и регулира кръвното налягане.


Повишава имунитета

Благодарение на противовъзпалителните си свойства, коренът от джинджифил има мощен имуностимулиращ ефект. Всичките му полезни съставки се обединяват и подпомагат защитната функция на организма.

За историята на джинджифила и още ползи от него прочетете статията “Джинджифил и куркума: магически в преходните сезони“.

Под каква форма можем да приемаме джинджифил

Няколко са възможните начини за прием на джинджифил – в суров вид, на прах, като чай или под формата на хранителни добавки. Заради киселия вкус, приемът на корена в суров вид не е за всеки. Но ако все пак решите да го добавите към сутрешния си фреш, отрежете малко парченце джинджифил, което да не е по-голямо от палеца ви. Стритият джинджифил на прах може да се използва и в кулинарията, тъй като това е добър начин за усвояване на полезните му свойства. Ще обърнем обаче по-голямо внимание на другите два начина за прием. Той може да се осъществи посредством:

Домашни рецепти с джинджифил

Ако решите, че искате да си приготвите здравословен чай от това растение, то тогава следвайте стъпките. Единственото, което ще ви е необходимо е мед, джинджифил и лимон.

  • Обелвате и нарязвате малко парченце корен от джинджифил. Поставете го във вряща вода и го оставяте да ври за около 5 минути.
  • Прецеждате водата от джинджифила в друг съд, след което добавяте лимон. Спрямо вкусовите си предпочитания, имате избор дали да добавите сок от лимон, или цели резенчета.
  • Добавяте 1 с л мед и вашият лечебен чай е готов за консумация.

Можете да пиете от чая през целия ден, като единствено ви съветвам да избягвате да го пиете преди сън. Чаят има ободряващо действие, което може да ви попречи да заспите през нощта.

Ще ви споделим и още една полезна рецепта, която отново комбинира в себе си мед, джинджифил и лимон. Този път обаче тя не е за чай, а за лечебна смес, която е със силно детоксикиращо действие.

  • Обелвате си корен от джинджифил – около 120 г;
  • Обелвате, нарязвате и блендирате 1 цял лимон. Прибавяте към него джинджифила и продължавате да блендирате до получаването на хомогенна смес;
  • Прибавяте около 200 г мед към сместа и внимателно разбърквате;
  • Добавете 1 ч л канела и отново разбърквате;
  • Готовата смес прехвърляте в буркан и съхранявате в хладилник.

Сместа се консумира всяка сутрин на гладно по 1 ч л, а при симптоми на хрема и настинка, можете да приемате същото количество до 3 пъти дневно. И един последен съвет – винаги използвайте дървена лъжица. Защо? Металът окислява меда.

Хранителна добавка джинджифил

Приемът на джинджифил като хранителна добавка е подходящ вариант за хора, които не могат да превъзмогнат парливия вкус на корена. Можете да си закупите джинджифил под формата на хранителна добавка и от нашия сайт, като кликнете тук. Капсулите в разфасовката са меки и лесни за поглъщане, като същевременно съдържат всичките полезни свойства, които могат да се извлекат от корена. Освен това хранителната добавка на Jamieson не съдържа никакви изкуствени оцветители, овкусители, консерванти, глутен и нишесте, което я прави подходяща за прием от всички възрастни, деца и юноши над 6 години.

Препоръчителна дневна доза

Според специалистите, независимо под каква форма се приема, един човек не трябва да консумира повече от 4 г джинджифил дневно. А бременните жени, които след консултация с лекар са започнали прием, не трябва да усвояват повече от 1 г за едно денонощие. Когато приемате джинджифил като хранителна добавка, винаги следете опаковката, за да разберете начина на употреба и не превишавайте предписаната дневна доза.

Кога джинджифилът може да бъде вреден

Въпреки че е естествен и натурален продукт, приемът на джинджифил крие както ползи, така и вреди. Кога джинджифилът може да бъде вреден за организма?

Противопоказания

Хора, страдащи от гастрит или язва, не трябва да консумират джинджифил, особено при обострено състояние на заболяването. Не е препоръчителна консумацията и за хора, приемащи антикоагуланти и други лекарства, които разреждат кръвта. Не се препоръчва приемът и от кърмещи жени.

Странични ефекти

Прекомерната консумация на джинджифил може да доведе до различни странични ефекти, които могат да се появят с различен интензитет, в зависимост от организма. Такива реакции са алергии, повръщане, диария и гадене. Понякога се наблюдават случаи на индивидуална непоносимост към растението.

В тази статия ви запознахме с джинджифила, неговите ползи, лечебни свойства, рецепти и странични ефекти. Богатството от полезни съставки правят това растение толкова популярно и търсено. Независимо дали ще решите да си приготвите полезен чай от джинджифил, или ще изберете да си закупите хранителна добавка джинджифил от Jamieson, не превишавайте препоръчителните дневни количества, за да може да извлечете най-доброто от съставките на растението, без да страдате от страничните му ефекти.

© 2024 Всички права запазени.